Optimal Medya Planı Hazırlamak
16 Ağu 2016

Optimal Medya Planı Hazırlamak

16 Ağu 2016

Geçtiğimiz günlerde büyük bir medya planlama ajansında çalışan bir arkadaşımın yüzlerce web sitesi ve bir o kadar da ratecard içerisinden en verimli medya planını çıkarmada yaşadığı zorluklar üzerine sohbet ettik. Karşılaştığı zorlukları biraz detaylandırınca aslında bizim endüstri mühendisliği çatısı altında yıllardır ilgilendiğimiz ve çok zorlanmadan çözdüğümüz bir problem tipine denk geldiği ortaya çıktı. Bunun üzerine daha detaylı bir kahve buluşması ardından “optimal medya planı nasıl yapılır?” sorusuna endüstri mühendisliği bakış açısıyla cevap bulmak üzere yola çıktık. Burada optimal kelimesinin “matematiksel optimale” denk geldiğini ve gerçekten de olası binlerce kombinasyon içinden en iyi planı veren çözüme denk geldiğini not düşelim.

Öncelikle arkadaşım ve onun gibi bir çok planlamacının (online, outdoor, TV, gazete…vb) uzun mesailerini alan bu probleme bir isim bulmamız gerekiyor. Ben başlıktaki ismi uygun buldum ve üzerine uğraştığımız probleme “Optimal Medya Planı Hazırlama Problemi” (kısaca OMP) adını koydum.

Her bir ajansın farklı yöntemlerle planlamalarını yaptığını, ellerindeki reklamveren ve yayıncıların çok çeşitli olduğu gerçeğini göz ardı etmeden jenerik bir yaklaşımla OMP’nin tanımını yapmak için, planlamacının vermesi gereken kararları, maksimize veya minimize etmek istediği hedeflerini ve tabi tüm bu işi zorlaştıran kısıtları tek tek ele alacağız. Daha sonra buradan bir optimizasyon modeli oluşturacağız. Bu optimizasyon modeli aslında çeşitli matematiksel terimler ve bu terimler arası ilişkileri içeren bir şablondur. Bu şablon doğru kurulursa daha sonra onu çözerek istediğimiz optimal medya planını (çözümü) elde etme yolu ardına kadar açılıyor.

Elimizde neler var?

Matematiksel modeli oluşturmak için önce elimizdeki girdilere bakmamız gerekiyor. Aslında bir medya plancısının elinde temelde şu iki şey var:

 • Yayıncı ratecardları ve performans verileri (kısmen)
 • Reklamverenin kampanya hedef kitlesi, KPI’ları ve bütçesi

İlk önce bu iki veri setini matematiksel modelde kullanabileceğimiz şekle sokmamız gerekiyor. İşin yoğun kısmı ratecard’ları birleştirdiğimiz Excel dosyasında gerçekleşecek. Birinci şekilde örnek bir birleştirilmiş ratecard dosyası bulunuyor.

ratecard001

Şekil-1. Örnek bir Ratecard Tablosu

Diyelim ki elimizde kampanyanın hedef kitlesine uygun 4 site var: A,B,C ve D.com olsun bunlar (bu sayı genelde 4’ten çok daha fazla tabi). Her birinin banner alanları, aylık trafikleri planlanan gösterim miktarları ve CPM fiyatları elimizde hazır olarak duruyor. Planlanan gösterim x CPM ile de bütçesini (son sütun) bulabiliyoruz. Bu liste tüm planlamacıların elinde olan hazır bir şablondur. Şimdi buraya performans ölçütlerimiz çerçevesinde bazı eklemeler yapmamız gerekiyor. Diyelim ki maksimize etmeye çalıştığımız KPI’mız toplam tıklama olsun. O zaman bize her bir site için CTR verileri lazım. Öncelikle elimizdeki geçmiş kampanya verilerine göz atarak site bazında (veya daha iyisi sitenin her bir banner alanı bazında) CTR verilerini yeni bir sütun olarak excel dosyamıza ekliyoruz. Eğer daha önce hiç kampanya yapmadıysak, yayıncıdan bu bilgiyi talep edebilir veya en kötü ihtimalle sektör ortalamalarını alabiliriz.  Tüm yayıncılar ve tüm banner tipleri için CTR sütununu doldurmamız gerekiyor.

ratecard002-CTR

Şekil-2. Tıklama oranları (%) sütunu

Kampanyada hangi sitelerin ve o sitelerdeki hangi alanların ve o alanların da hangi CPM ile kullanılacağını matematiksel olarak ifade etmek için CTR sütunundan sonra yeni bir sütun yaratıyoruz. Burası bizim karar vermemiz gereken alan (değişken) olduğu için bu sütuna (X) ismini veriyoruz. Özetle en sağa (X) isminde yeni bir sütun açıyoruz. (Bakınız şekil-3). X sütunu gördüğünüz gibi şimdilik boş.

ratecard003-x-column

Şekil-3 (X) Sütunu

Daha sonra yine gözlemlememiz gereken çeşitli Kampanya Performans Göstergelerini (KPG) oluşturmamız gerek. Örnek olması açısından 3 tane önemli KPG’yi oluşturduk. Bunlar:

 • Toplam Tıklama
 • Toplam Gösterim
 • Toplam Maliyet

Bunları da excel’de en altta bir yerlere koyduk. Okunaklılık açısından bunu en üstte veya sağda bir yerde de tutabilirsiniz. Bakınız Şekil-4.

ratecard004-KPG

Şekil-4. KPG Listesi

Şimdi kritik bir aşamaya geldik: KPG’lerimizi formüllerle otomatik olarak hesaplattırmak. Bunun için Excel’deki SUMPRODUCT (TOPLA.ÇARPIM) formülünü bol bol kullanacağız. Toplam tıklamayı hesaplamak için Şekil-5’te görüldüğü gibi 3 array’i birbiriyle çarpmamız gerekiyor. (Planlanan gösterim) x (CTR) x (X) sütunlarını birbirleriyle çarpıyoruz. Formülü de yine aynı şekilde görüldüğü üzere  “ = SUMPRODUCT(E2:E34,H2:H34,J2:J34) “. En sonunda da 100’e bölüyoruz (CTR sütunu % olduğu için). Formülü yazıp enter’a bastığınızda Toplam Click = 0 olacaktır. Çünkü henüz karar değişkeni sütununda hiçbir site ve banner seçmedik. Mesela A sitesinin birinci banner’ini (728×90, 250CPM banneri) planınıza eklemek istiyorsunuz, o zaman ilgili satırdaki X değerini 1 yapıyorsunuz. Yani Şekil-5’teki koordinat sistemine göre “J1” hücresine (kırmızı yuvarlakla gösterilen) tıklayıp “1” yazın ve enter’a basın. Toplam Tıklama hücresinin değeri otomatik olarak “250”ye dönüşecektir. Nedeni çok basit: CTR oranı %0.1 olan 250CPM’lik bir planlama yaparsanız 250 tıklama alırsınız.

ratecard005-KPGformul

Şekil-5. SUMPRODUCT ile KPG değerlerini hesaplamak

Diğer iki KPG’mizin de benzer formülleri var. Şekil-6 ve Şekil-7’de bunları görebilirsiniz.

ratecard006-KPGformul2Şekil-6 – Toplam Gösterim Formülü

ratecard007-KPGformul3

Şekil-7. Toplam Harcama Formülü

Formüllerinizi doğru yazıp yazmadığınızı test etmek için çeşitli (X)’leri 1 yapın ve toplam tıklama, toplam gösterim ve toplam harcama rakamlarını doğrulayın. Son olarak yine Şekil-5’te sol alt tarafta “Verilen Bütçe =10000” gibi bir bilgi göreceksiniz. Bunun da planlamasını yaptığımız kampanyanın bütçesi olduğunu varsayabiliriz. Analizlerimizi parametrik şekilde yapmak için böyle bir düzenlemeye ihtiyacımız var.

Şu ana kadar yaptıklarımızda bir iki tane basit excel formülü haricinde fazla enteresan bir şey yok. Peki size şu soruyu sorsam nasıl bir çözüm üretirdiniz?

Soru: Bu 4 sitedeki toplam 33 farklı banner-gösterim alternatifinden hangilerini seçeyim ki toplam tıklama miktarımı maksimize edeyim ve de bana verilen 10,000TL’lik bütçeyi aşmayayım?

(X değişkeni) sütununda çeşitli yerleri 1 yaparak “Toplam Harcama”nın 10,000 aşmamasını sağlamanız gerekiyor, aynı zamanda da toplam tıklamanın en yüksek olduğu kombinasyonu bulmanız gerekiyor. Eldeki verilere bakınca burada denemeniz gereken yaklaşık kombinasyon sayısı 32,000’den başlıyor (sadece 3 banner seçerseniz) ve milyonlara kadar çıkıyor. Bunu da tek tek denemek günler sürer. Size cevabı söyleyeyim: En iyi planlama 3 banner seçiyor (2’si A sitesinden 1’i D sitesinden) ve toplam 3200 tıklama veriyor. Hangi bannerlar bulabildiniz mi?

CTR oranlarına göre büyükten küçüğe doğru sıralatıp bütçemi tüketene kadar sırayla en iyileri seçeyim stratejisi basit ve iyi bir yaklaşımdır ama optimal çözüm 3200 tıklama ise, bu strateji en kötü senaryoda %33 performans ile yani yaklaşık 1060 tıklamaya kadar düşebilir. Yani en iyi CTR’lı siteleri bütçeyi aşmadan sırayla seçerek 1060 tıklamada kalabilirsiniz. Emprik analizler ise iyi bir planlamacının yine CTR sıralaması ve el-becerileri ile yaptığı iyileştirmelerle ortalamada 2500-2600 tıklamalara kadar çıkabildiğini gösteriyor. Peki en iyi çözümü (3200 tıklamayı getirecek planlamayı) endüstri mühendisliği teknikleri kullanarak çok kolay şekilde bulabileceğinizi biliyor muydunuz?

EXCEL SOLVER (ÇÖZÜCÜ) Eklentisi Nasıl Kurulur?

Excel’in içinde endüstri mühendislerinin çok kullandığı bir Solver (Çözücü) eklentisi var. Bu eklenti normalde yüklü değil ama aktif hale getirmek çok kolay. Yapmanız gerekenler şunlar:

Adım-1: Excel ana navigasyonunda File (Dosya) sekmesine tıklayın

ratecard008-file,

Adım-2: Soldaki yeşil menüde en altta Options (Seçenekler) başlığına tıklayın

ratecard009-options

Adım-3: Option’a tıklayınca bir pop-up açılacak. Orada soldaki menüde en alttan ikinci Add-Ins (Eklentiler)’e tıklayın.

ratecard010-popup

Adım-4: Add-Ins (Eklentiler)’e tıklayınca gelen ekranda en aşağıda “Manage -> Excel Add-ins” (Yönet -> Excel Eklentileri) seçeneğini seçin (genelde seçili olarak gelir) ve sağındaki Go… (Git…) butonuna tıklayın.

ratecard011-addins

Adım-5:  Go’ya bastıktan sonra küçük bir pop-up pencere açılacak. Bu pencerede Excel Add-ins (eklentiler) listeleniyor. Solver Add-in (Çözücü Eklentisi) normalde seçili değildir. Yanındaki kutuya tıklayarak seçili hale getirip, OK (Tamam) tuşuna basıp pop-up pencereyi kapattığınızda ilglili eklenti yüklenir. Eğer bu pop-up’ta Solver (Çözücü) seçeneği gözükmüyorsa bilgisayarınıza MS Office kurulurken Solver eklentisi bilerek hariç tutulmuştur. Bu durumda MS Office’inizin kurulum ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir.

ratecard012-exceladdins

Adım-6: Solver’ı başarılı şekilde kurduğunuzu anlamak için ana navigasyonda DATA (Veri) sekmesine tıklayın. Menüde en sağda Solver ikonunu (kırmızı ile yuvarlak içine aldığımız) görebilirsiniz. Umarız bu sıkıcı adımları başarıyla tamamlamışsınızdır.

ratecard013-data-solver

Excel Solver Nasıl Kullanılır?

Şimdi Excel Solver’i kullanarak optimizasyon sürecimizin üzerinden adım adım geçelim. Data (Veri) sekmesindeki Solver linkine tıklayalım. Şekildeki (Şekil 14) gibi bir pop-up pencere açılacak.

Burada kırmızı yuvarlakla işaretlediğimiz 3 alanı tek tek dolduracağız.

ratecard0014-solver01

Şekil 14. Excel Solver Ana Ekranı

1.adım: Amaç Fonksiyonu
Önce “Set Objective” (Hedef Ayarla) kutusuna tıklıyoruz. Burası dolu geldiyse siliyoruz. Sonra Excel sayfamızdaki Kampanya Performans Göstergeleri alanındaki Toplam Tıklama hücresinin bir sağındaki boş hücreyi seçiyoruz (Şekil 15).  Pop-up’ta Set Objective’in altında “To:” başlığın yanında çeşitli seçenekler var. Buradaki default seçenek Max (En Büyük)tür. Amacımız toplam tıklamayı maksimize etmek, dolayısıyla Max seçeneğini seçiyoruz, zaten seçiliyse bir şey yapmıyoruz.

ratecard0014-solver02

Şekil 15. Amaç Fonksiyonu Seçimi

2.adım: Karar Değişkenleri
“By Changing Variable Cells / Degisken Hucreleri Degistirerek” başlığına tıklıyoruz, ve bu sefer Excel sayfamızda elle 1 yaptığımız alanın tamamını (yani (X) değişkeni sütunundaki tüm alanı) seçiyoruz. Benim excel koordinat sistemime göre J2:J34 alanına denk geliyor. Solver kendisi koordinatların yanına “$” işareti koyar, merak etmeyin (Şekil 16.)

ratecard0014-solver03

Şekil 16. Karar Değişkenleri Seçimi

Solver’ın içindeki akıllı algoritmalar bizim elle yaptığımız deneme yanılmalar yerine matematiksel yöntemler kullanarak bu hücrelerin optimal değerlerini tespit edecekler. Şimdi kısıtlarımızı ekleme zamanı geldi. Bütçemizin sınırlı olduğunu ve X değişkenlerinin sadece 0-1 olması gerektiğini sisteme anlatmamız gerekiyor.

3.Adım : Kısıtlar

Şimdi üçüncü kırmızı yuvarlak alanı dolduracağız. Bunun için 3.kırmızının sağ tarafında yer alan “Add” (Ekle) butonuna tıklıyoruz. Küçük bir pop-up (Add Constraint – Kısıt Ekle) açılacak. Bu pop-up’a önce bütçe kısıtımızı gireceğiz. Pop-up’ta soldaki kutuya (Cell Reference) KPG bölümünde yer alan ve Toplam Harcama’yı gösteren formülün olduğu hücreyi işaretliyoruz. (Bendeki koordinat sisteminde H39 hücresi). Pop-up’ta ortada yer alan “<=” işaretine dokunmuyoruz. Çünkü toplam harcamamız <= Bütçe olmalı. En sağdaki Constraint kısmına da Verilen Bütçe parametremizin değerini gireceğiz. Constraint başlığının altındaki kutuyu seçip daha sonra faremizle bütçe değerini seçiyoruz (Bendeki koordinat sisteminde D36 hücresi). Daha sonra OK tuşuna tıklıyoruz. (Şekil 17)

ratecard0014-solver04

Şekil 17. Bütçe kısıtının eklenmesi

Şimdi karar değişkenlerimizin sadece 0-1 olmasını sağlamamız gerekiyor. Yine kısıtlar kısmında ki Add (Ekle) tuşuna tıklıyoruz ve Add Constraint pop-up’ını açtırıyoruz. Pop-up’taki Cell Reference kısmına (X) değişkenleri alanımızı seçiyoruz. Bende J2:J33 alanına tekabül ediyor. Ortada <= yazan matematiksel ifade drop-down menüsüne tıklayıp Binary anlamına gelen “bin” (Türkçesi ikili) seçeğini seçiyoruz. En sağdaki Constraint kutusu otomatik olarak “binary”ye dönüşecek. Yine OK’e basıp pop-up’ı kapatıyoruz. (Şekil 18)

ratecard0014-solver05

Şekil 18: 0-1 kısıtlarının eklenmesi

Çözücü ana pop-up’ımızın son hali şu olmalıdır. (Şekil 19)

ratecard0014-solver06

Şekil 19. Çözücü Parametrelerinin Son Durumu

Eğer bu adıma kadar başarıyla geldiyseniz artık problemimizi çözmeye hazırız demektir. Şekil 19’da kırmızı yuvarlak ile gösterdiğimiz (Select a Solving Method) Çözüm Yöntemi seçeneğini “Simplex LP” olarak seçiyoruz. Normalde GRG Nonlinear (Doğrusal Olmayan GRG) seçilidir. Ve en son olarak da Pop-up’ta en aşağıda yer alan “Solve” (Çöz) butonuna tıklıyoruz. Excel Solver göz açıp kapayıncaya kadar bir çözüm bulur ve bunu bize neşe içinde bildirir. Solver Results diye bir pop-up açılır ve “Solver found a solution” diye müjdeyi verir. Peki çözüm nedir? (Şekil 20.)

ratecard0014-solver07

Şekil 20. Optimal Çözüm

Bendeki veri setine göre Çözücü 3 banner seçti :

 • A’dan 1,000 CPM’lik pageskin
 • A’dan 100 CPM’lik 960×250’lik banner
 • D’den 1,000 CPM’lik pageskin

Bunları seçtiğini (X) karar değişken sütunumuzda değeri 1 olan satırlardan anlıyoruz (Şekil 20.’deki küçük kırmızı yuvarlaklar). Peki bu 3 banner’i seçince toplam kaç tıklama aldık. En alttaki KPG alanında gördüğümüz üzere 3200 tıklama alıyoruz. Toplam 2100 CPM’lik bir planlama alıyoruz ve 10,000TL’lik bütçemizin tamamını harcıyoruz.

Bu çözüm optimal çözümdür yani bu veriler ve bu kısıtlarla daha iyi bir çözüm bulunamaz. Bunun matematiksel ispatları bu yazının kapsamını fazlasıyla aştığı için şimdilik burada bırakalım.

Bu ilk tanıtım yazımıza burada son veriyoruz. Bir sonraki yazımızda farklı kısıtlar ve amaç fonksiyonları için Çözücü’yü nasıl ayarlayabileceğimizi anlatacağız. Mesela eminiz ki şu tip talepleriniz olacaktır:

 • Bir siteden en fazla bir planlama almak istesek (yani burada olduğu gibi A’dan 2 tane banner istemiyorsak ne yapacağız)
 • Her sitenin ayrı ayrı bütçe limitleri olsun (mesela bir siteye en fazla 5,000TL bütçe vermek istiyorum daha fazla alamasın)
 • Kampanya sadece 300×250 ve pageskin kullanıyor, diğer alanları kullanmıyor. O yüzden mesela A’dan 960×250’lik banner’i seçemesin.
 • Kampanyanın çeşitlendirilmesini istiyorum en az 3 site seçsin.
 • Ben CTR’ı değil CPM’i maksimize etmek istiyorum.
 • Bana en az şu kadar tıklamayı garanti edecek minimum bütçeli planlamayı bul.

Bu kounda daha derinlemesine bilgi istiyorsanız sizlere seve seve yardımcı olabilirim. Benimle şu adres üzerinden (e.guney@akampus.com) iletişime geçebilirsiniz.

Evren Güney, PhD.
Akampus.com Kurucu Ortak

 

EKLER

Leave a comment
Diğer Yazılar
Yorumlar
 1. Yakup Ağustos 16th, 2016 9:10PM

  Abi şu anda senin yüzünden 100 medyacı işsiz, 10 ürün müdürü de (Abi biz bugüne kadar resmen parayı çöpe atmışız, içeriden biri bunu görürse benim kafa göz yarılır diyerek) uykusuz, kaldı 🙂 Oldu mu? Eline sağlık…

 2. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 2:03PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks. An abundance of facts.

  is generic viagra the same sites for charles linskaill viagra
  generic viagra 100mg
  viagra alterna – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 3. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 2:52PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Fantastic knowledge. Appreciate it.

  erection viagra photo galleries sex viagra on an empty stomach
  buy generic viagra
  does viagra help stress induced ed – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 4. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 3:40PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Whoa a good deal of fantastic facts!

  is generic viagra availabe in canada old viagra
  buy viagra
  stop viagra flushing – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 5. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 4:28PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Useful data. Thank you!

  cheapest place to buy viagra online legitimate suppliers of viagra australia
  viagra online
  viagra tupperware pool – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 6. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 5:17PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Cheers. I value it.

  robin williams viagra video weight control and viagra uk
  viagra for women
  viagra alternetives – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 7. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 6:06PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you. An abundance of tips.

  women that take viagra lyrics abracadabra i’m up like viagra
  cheap viagra
  viagra crooks – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 8. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 7:46PM
  Your comment is awaiting moderation.

  You stated this terrifically!

  find viagra pages edinburgh free viagra aneurysm
  generic viagra 100mg
  ugr 50 viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 9. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 8:36PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you, A good amount of write ups!

  order viagra with mastercard penis viagra sildenafil
  viagra pills
  viagra gay – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 10. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 9:27PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks. I value it!

  online prescriber of viagra viagra and schedule
  buy generic viagra
  viagra and the subliminal message – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 11. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 10:18PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Good content. Appreciate it!

  buy kamagra viagra india grneric viagra
  buy generic viagra
  how long viagra breaks in system – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 12. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 11:09PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Cheers! I like it.

  generic viagra 2 day delivery viagra medication online
  cheap viagra
  10mg vs 20mg viagra experiance – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 13. Andrewplecy Temmuz 25th, 2019 11:59PM
  Your comment is awaiting moderation.

  You mentioned it very well!

  viagra best results pharmacy q viagra kgs 0 kls 0
  generic viagra 100mg
  why not viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 14. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 12:49AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Helpful posts. Thanks a lot!

  help find viagra viagra for animals
  viagra pills
  generic viagra indian fda – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 15. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 1:39AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Fantastic content. Kudos.

  fda on viagra plavix and viagra side effects
  viagra without a doctors prescription
  viagra antifungal interaction – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 16. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 2:29AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you, Great information!

  viagra online online a href effects of viagra on woman
  buy viagra
  over the hill viagra jokes – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 17. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 3:19AM
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually reported that perfectly!

  girl viagra tube indian male chastity games with viagra
  generic viagra
  free viagra woman – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 18. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 4:09AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Appreciate it! Ample information!

  generic viagra cost indications for viagra treatment in women
  generic viagra 100mg
  viagra enjoyable to women – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 19. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 5:00AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Many thanks. I appreciate it.

  viagra heart attacks viagra drugs
  viagra without a doctors prescription
  sex on viagra video clips – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 20. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 5:51AM
  Your comment is awaiting moderation.

  With thanks, I enjoy it.

  stallion viagra discount viagra tm
  viagra online
  25 mg viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 21. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 6:42AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Good knowledge. Kudos.

  female viagra fda good screw with viagra href cialis
  viagra generic
  insurance cover viagra cost – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 22. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 7:32AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Cheers, Numerous tips.

  blood pressure medications simular to viagra viagra young healthy
  viagra without a doctor prescription
  prices of viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 23. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 8:22AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Cheers! I enjoy this.

  find search viagra edinburgh pages news natural viagra drug
  generic viagra 100mg
  viagra work for venus leak – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 24. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 9:12AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you. Plenty of info.

  q viagra meta sites computer viagra pages edinburgh search
  buy generic viagra
  viagra sites – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 25. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 10:02AM
  Your comment is awaiting moderation.

  You explained that well!

  buying viagra in holland viagra lawsuits settled in 2011
  viagra generic
  levitra and viagra compare – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 26. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 10:52AM
  Your comment is awaiting moderation.

  With thanks, Terrific information!

  viagra injections viagra ed meds 30 off
  generic viagra 100mg
  chinese viagra pills – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 27. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 11:43AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Whoa lots of wonderful tips.

  trustworthy viagra viagra medicare uk
  generic viagra
  viagra generic oregon – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 28. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 12:34PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Effectively voiced really! .

  viagra burning pain right side viagra blogs
  generic viagra 100mg
  buy cheao cgeap kamagra uk viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 29. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 1:26PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Whoa a lot of beneficial information.

  getting rid of viagra emails can i take viagra
  generic viagra
  discount generic viagra discount generic viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 30. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 2:19PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Very good posts. Thanks a lot.

  lady viagra under arm viagra glasgow
  generic viagra 100mg
  prescription viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 31. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 3:11PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely put, Appreciate it!

  information about viagra for kids viagra impotence
  viagra for sale uk
  viagra news – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 32. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 4:03PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely put. Thanks a lot!

  generic viagra 100 mg compare price viagra time effect
  buy viagra
  viagra movies – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 33. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 4:55PM
  Your comment is awaiting moderation.

  You have made your point pretty nicely.!

  does watermelon rhine work like viagra generic viagra
  viagra online
  viagra mfr – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 34. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 5:48PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks, I appreciate it!

  search viagra viagra edinburgh pages viagra legal status in russia
  cheap viagra
  viagra official web site – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 35. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 6:41PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Fantastic info. Thanks a lot!

  viagra lawsuit pfizer what pharmacies sell viagra
  viagra without a doctor prescription
  purchase viagra online with paypal – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 36. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 7:34PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Kudos. A lot of write ups!

  viagra womens men using viagra
  viagra without a doctors prescription
  medical use of viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 37. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 8:26PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Very good tips. Appreciate it.

  viagra bloodpressure viagra enhancements
  viagra pills
  viagra oxytocin – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 38. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 9:18PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Cheers. Plenty of information!

  discount buy viagra buy viagra online online href
  viagra for women
  viagra for canine cor pulmonale – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 39. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 10:09PM
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually mentioned that adequately.

  viagra trials private instruction wal-mart hefei viagra
  viagra generic
  viagra injustice – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 40. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 11:01PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Many thanks. I value it.

  viagra tupperware pool best deals on cialis viagra
  viagra without a doctor prescription
  viagra on line purchase – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 41. Andrewplecy Temmuz 26th, 2019 11:55PM
  Your comment is awaiting moderation.

  Amazing write ups. With thanks.

  does medicaid cover viagra generic viagra melt tabs
  generic viagra
  viagra for female – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 42. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 12:48AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely put, Thanks!

  gay sleep viagra viagra online best prices
  buy viagra online
  viagra buy usa – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 43. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 1:42AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Wow many of excellent advice.

  liquid viagra dauquiri recipe scary movie 4 viagra
  buy viagra
  buying viagra over the counter – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 44. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 2:35AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Excellent knowledge. Thank you!

  bug viagra nitrous cylinder viagra paul thorn mp3
  generic viagra online
  over the counter viagra grand cayman – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 45. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 3:28AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Very good posts, Cheers.

  alprostadil uprima viagra interaction viagra dependency
  viagra without a doctor prescription
  viagra riverside california – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 46. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 4:21AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Truly loads of superb material!

  viagra symbol if viagra doesnt work what next
  viagra for women
  buying viagra online in britain – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 47. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 5:15AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks. Wonderful stuff.

  via viagra guys northwest pharmacy viagra cheap
  viagra for sale uk
  easy delivery viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 48. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 6:08AM
  Your comment is awaiting moderation.

  You revealed it well!

  naked female viagra find search edinburgh viagra phentermine
  viagra without a doctor prescription
  viagra cialis herbal substitutes – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 49. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 7:00AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Truly plenty of superb advice.

  viagra price in brighton cialis compare levitra viagra
  viagra pills
  drug interractions flomax viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 50. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 7:52AM
  Your comment is awaiting moderation.

  You said it adequately..

  viagra best deal russia viagra robbery
  buy generic viagra
  viagra how fast 100 mg – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 51. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 8:43AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks, I appreciate it.

  viagra patient assistance viagra tupperware pool
  viagra 100mg
  50mg of viagra doesn’t work – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 52. Andrewplecy Temmuz 27th, 2019 9:34AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Great data, Thanks a lot.

  shemales and viagra heart attack viagra
  viagra without a doctors prescription
  free viagra without prescription – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 53. Andrewplecy Temmuz 28th, 2019 10:42PM
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually reported it exceptionally well.

  common spice viagra 50mg codeine buy codeine online viagra
  viagra without a doctor prescription
  viagra exstacy cocaine – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 54. Andrewplecy Temmuz 28th, 2019 11:33PM
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually suggested this well.

  prices viagra generic viagra purchase
  generic viagra 100mg
  costof viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 55. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 12:22AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Amazing many of great material!

  viagra fet treatment for viagra hearing problems
  viagra online
  viagra effects on women – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 56. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 1:11AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Appreciate it. Lots of write ups!

  research cost of viagra viagra online discoun
  viagra without a doctors prescription
  receptfritt viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 57. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 1:59AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Really loads of excellent tips.

  herbal equivalent of viagra children taking viagra
  viagra pills
  viagra erythromycin dosage – https://genericviagrarcp.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 58. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 2:49AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Lovely info, Regards!

  cardiac bypass surgery and viagra low minimum order viagra online
  generic viagra 100mg
  can viagra be injected – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 59. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 3:39AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Good material. Cheers.

  viagra delivered within 24 hours free generic viagra
  generic viagra 100mg
  side-effects viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 60. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 4:29AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Tips effectively applied..

  how to stop a viagra headache local viagra
  viagra pills
  fraudulent viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 61. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 5:20AM
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually revealed it effectively!

  herbal equivalent of viagra pharmaceutical side effects viagra
  viagra online
  viagra delivered in 24 hours – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 62. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 6:11AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely put. Thanks!

  buy cheap viagra online uk united states discount viagra
  generic viagra 100mg
  viagra kitchen commercial – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 63. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 7:03AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Great material. Appreciate it.

  cure premature ejaculation viagra internet sales viagra
  viagra 100mg
  company who makes viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 64. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 7:54AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely put. Cheers.

  viagra supplies viagra pharmacy2u
  viagra for sale uk
  viagra cialas levitra compare – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 65. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 8:45AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Kudos, I like it.

  how to buy viagra on-line when does viagra patent end
  cheap viagra
  new findings on viagra type products – https://genericviagramsl.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

 66. Andrewplecy Temmuz 29th, 2019 9:36AM
  Your comment is awaiting moderation.

  Nicely put. Thanks a lot.

  viagra inhancers ingredients of viagra
  viagra generic
  find viagra free sites online – https://genericviagrantx.com

  Davidlaups
  TerenceNiree
  VictorSpese

Yorum