Öğrenciler İçin Linkedin Kullanma Kılavuzu
02 Eki 2014

Öğrenciler İçin Linkedin Kullanma Kılavuzu

02 Eki 2014

“Öğrencilerin neredeyse hepsi körü körüne CV hazırlamaya çalışıyor ama çok azının gerçekten başarılı Linkedin profilleri var.” diyor Sawhorse Media Başkan Yardımcısı Natan Edelsburg.

 İşverenlerin %37’si profesyonel sosyal ağları işe alım için en önemli kaynak olarak tanımlıyorlar. Linkedin Kariyer Uzmanı Nicole Williams ise işverenlerin yeni mezunlarla ilgilendiklerini söylüyor. “Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz profilinizi potansiyel aday olarak düzenleyebilirsiniz.” diyor. Yani bir iş veren, siz herhangi bir işe başvurmasanız bile, profilinizi inceleyebilir ve sizi bir pozisyon için değerlendirebilir.

 Peki gerçekten başarılı bir Linkedin profili nasıl hazırlanır?

Profil Fotoğrafı Ekleyin
Bazı üniversite öğrencileri profil fotoğraflarında “fazla genç” görünmekten çekiniyorlar. Aslında profil fotoğrafınız sizin dijital kimliğinizdir ve işverenlere bir linkten fazlasını olduğunuzu gösterir.

Aldığınız Dersleri ve Deneyimlerinizi Ekleyin
Linkedin profiliniz profesyonel gelişiminizin hikayesini göstermelidir. Bu nedenle ne kadar detay eklerseniz hikayenizi o kadar netleştirirsiniz. Katıldığınız çalışmaları, aldığınız dersleri profilinize ekleyin. Staj yaptıysanız ya da iş deneyiminiz varsa hangi özelliklerinizi geliştirdiğiniz, ne kadar çalıştığınız gibi ayrıntıları ekleyin.

 “Üniversite öğrencisi olarak farklılıklarınızın biri de teknolojiyi iyi tanıyor olmanız ve profesyonel bir markanın nasıl oluşturulacağını biliyor olmanız.” diyor Williams. “İşverenler sizden kendi şirketleri için de aynı şeyleri isterler.”

Çalışmalarınızı Gösterin
Hazırladığınız sunumları, projeleri ve çalışmaları fotoğraf ve videolarla destekleyerek profilinize ekleyin.

Hocalarınızdan Sizin İçin Tavsiye Yazmalarını İsteyin
Linkedin’deki tavsiyeler hakkında yaygın bir yanlış anlaşılma mevcut. İnsanlar tavsiyelerin yalnızca eski işvereneler tarafından yazıldığını düşünüyor. Üniversite hocalarınızın, özellikle de istediğiniz alanda uzman hocalarınızın tavsiyeleri yeteneklerinizi ön plana çıkarmanıza yardımcı olur.

Sektör Liderleriyle Bağlantı Kurun
Sosyal medyanın en heyecan verici yönlerinden biri de sektörde etkili insanlara ulaşma olanağı vermesi. İnsanların profesyonel ağları gözünüzü korkutmasın; kariyerinden etkilendiğiniz insanlara ulaşırken bağlantı kurma isteğinizi kişiselleştirmeyi unutmayın.

Nicole Williams’a göre bağlantı isteği iki önemli faktörü içermelidir. İlk olarak bağlantı kurmak istediğiniz kişinin profilini inceleyin ve bağlantı isteğinizi kişiselleştirecek detaylar arayın. Memleketiniz, beğendiğiniz yayınlar gibi ortak noktaları bulmaya çalışın. Eğer bahsedecek ortak bir konu bulamıyorsanız bağlantı kurmak istediğiniz kişinin profesyonel çalışmalarıyla ilgili olumlu düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

 İkincisi kendinize şu soruyu sorun: “Bu kişiyle neden bağlantı kurmak istiyorum?”. Cevap asla “iş başvurusu için” olmamalı. Bunun yerine profesyonel tavsiyeler ya da kişisel sorular için insanlarla bağlantı kurmalısınız.

Sektörle ilgili Makalelere Yorum Yapın
Sektörünüzle ilgili konulara yorum yapmak istekli, ilgili ve kariyerine önem veren biri olduğunuzu gösterir.

 Kişisel görüşlerinizin profesyonel profilinize yansımasını istemiyorsanız tartışmalara yol açan konular hakkında kişisel fikirlerinizi belirtmemeye dikkat etmelisiniz.

Linkedin Gruplarında Sorular Sorun
Linkedin gruplarına katılmak sektörünüzdeki insanlarla direk iletişime geçebilmeniz ve pasif bir okuyucu olmak yerine katılımcı olabilmeniz için harika bir yoldur.

Williams’a göre fark yaratmak için en etkili yol zekice sorular sormaktır.

Farklı Kariyer Basamaklarını Araştırın
Linkedin bugünün öğrencilerine kariyer basamakları hakkında daha önce kimsenin ulaşamadığı bilgilere erişim fırsatı sağlıyor. Artık bir profesyonelin yalnızca hangi pozisyonda çalıştığını değil, o pozisyona gelmek için kat ettiği yolu da görebilirsiniz.

Yazım hatalarınızı kontrol edin
Tüm profesyonel çalışmalar gibi Linkedin de hata kabul etmez. Yazım hatalarınızı düzelttikten sonra arkadaşlarınızdan da hatalarınızın olup olmadığını kontrol etmelerini isteyin.

Kaynak: http://mashable.com/2013/08/12/linkedin-college-students/?utm_cid=mash-prod-email-topstories

Leave a comment
Diğer Yazılar
Yorumlar

Comments are closed.