Dijital Ajanslar İçin İsim Değiştirme Vakti
11 Mar 2015

Dijital Ajanslar İçin İsim Değiştirme Vakti

11 Mar 2015

Günümüzde dijitalin dâhil olmadığı bir pazarlama dünyası düşünebilir miyiz? Artık ajans kimliklerindeki ‘dijital’ kelimelerinin düşme zamanı gelmedi mi?

“Dijital ajans” kavramı pratikte önemini kaybediyor. Hayatımızın her alanı bu kadar teknolojiye bağlıyken, nesnelerimiz bizimle dijital olarak muhabbet edip sosyal ağlarımız dijital benliğimiz olan dijital verimizi gözler önüne sererken, çocuklarımız ilk resimlerini dijital olarak sergilemeye başlamışken dijitalin dâhil olmadığı bir pazarlama dünyası düşünebilir miyiz? Tüm ajansların dijital bir DNA’sının olması gerekmiyor mu? Bu yüzden tüm ajans kimliklerindeki “dijital” kelimelerinin düşmesinin pazarlamanın sesli uyumuna uygun olacağına inanıyorum. Artık pazarlama iletişiminde online ve offline entegrasyonu gerçekleşti, “all-line” iletişime geçmiş olan markalar ve ajanslar rekabet avantajına sahip oldular ve fark yaratmaya başladılar. Belki “yeni nesil ajans” kavramı bu kavram karmaşası ve çelişkileri içinde sıyrıldı, kendi yerini tutmaya başladı. Akampüs ajans ekibi olarak bu yeni pazarlama çağında 2015’te önem vereceğimiz başlıklardan bahsedelim, öngörülerimizi iletelim…

Yayıncı Markalar

Pazarlama iletişiminde içeriğin kral olduğunu kabullendik. Markalarımızın yayıncılığa adım atmasını sağladık. Şimdi sıra bunun sınırlarını genişletmekte. Şu sorulara pozitif cevap verebilmek gerekiyor: İçeriğimiz müşterimizle ne kadar alakalı? Onlara ilham verip yepyeni tecrübeler yaşatabiliyor muyuz? Müşterilerimizin bize ‘teşekkür’ edeceği faydalı içeriği sunabiliyor muyuz?

Programlanabilir Medya Satın Alma

Medya satın almada işin matematiği değişiyor. Artık insanların kurguladığı ama yazılımların yönettiği yayın, test ve optimizasyon dönemindeyiz. İçerik üretmenin ve içeriği yaymanın eşit derecede önemli olduğunu bilmemiz gerek. En iyi içeriği üretirken en akıllıca para harcama modelini de analitik olarak çözmemiz gerekiyor.

Büyük Değil Akıllı Veri

Elimizdeki veri epey büyüdü. Sosyal medya platformları, CRM yazılımları, satış noktası cihazları, davranışsal reklam verileri, bireylerin ürettiği ve tükettiği içerikler, sosyal etki gücüne yönelik skorlama algoritmaları… İstemediğimiz kadar veriye sahibiz artık. Şimdi bu veriyi canlı olarak analiz edip faydalı öngörüye çevirmemiz ve süreçlerimiz için tahminlerde bulunmamızın zamanı geldi. Veriyi faydaya dönüştürebilenler avantajlı konumda kalacak.

Cmo’larda Dönüşüm Zamanı

CMO’ların artık teknolojinin kaldıraç etkisinden faydalanmaları bekleniyor. Yeni pazarlama çağında neredeyse bir CTO kadar teknik bilgiye sahip olmaları gerekebilir. Akıllı veriyi toplayıp anlamlandırmaları, pazarlama kararlarında kullanmaları ve ROI maksimizasyonu için sürekli optimizasyon yapmaları gerekiyor.

Nesnelersiz Asla

Sizce her tarafımız soluduğumuz hava gibi internet ile çevrelenmiş olsa pazarlama nasıl dönüşürdü? Bunun cevabı için çok vaktimiz yok. Giyilebilir teknolojiler henüz bir pazarlama iletişimi aracı olarak gerekli hacme ulaşmadı ama bunun çok yakında gerçekleşeceğini öngörerek hazırlık yapmamız gerekiyor.

Bulutlar Üstünde Pazarlama

SaaS, PaaS, IaaS… Özetle her şeyin ‘cloudbased’ platformlara dönüşmekte olduğu bir dönemdeyiz. Pazarlama stratejileri geliştirirken, ürün ve servislerimizi geliştirip sahaya sürerken bulut teknolojilerinin nimetlerinden faydalanmayı öneriyorum. Bu sayede ‘omni-channel’ olarak tarif edilen dijital, mobil, sosyal, CRM veribankalarının holistik olarak tek bir müşteri deneyimi çevresinde buluşmasını sağlayabileceğiz. 

Bütünleşikleştiremediklerimizden misiniz?

Entegre pazarlama (bütünleşik pazarlama) ile ‘online’ ve ‘offline’ arasındaki çizgi iyice kaybolmaya başladı. Müşterilerin kesintisiz deneyim isteği var. Müşteriler farklı platformlar, kanallar, uygulamalar ve cihazlar üzerinden deneyim ve bilgiye ulaşma ve tüketme eğilimindeler. Yolda, kampüste, evde, sosyal ağlarda, cep telefonlarında, televizyonda… Ortam ne olursa olsun tek bir deneyim peşinde koşmamız gerekiyor. Dijital pazarlama artık bir taktik değil ana pazarlama stratejisinin en önemli sacayaklarından birisi. Pazarlama analitiği dijital pazarlama sayesinde beslenecek. Bundan markalar da müşteriler de çok fayda görecek. Yaşayarak görmeye hazır olun.

Campaign Türkiye Mart sayısı What’s Next In Digital ekinde yayınlanmıştır.

Leave a comment
Diğer Yazılar
Yorumlar

Comments are closed.